Мінрозвитку та Світовий Банк ведуть роботу над проєктами доступного житла
Заступниця Міністра розвитку громад та територій Наталія Козловська разом з представниками Міністерства соціальної політики зустрілася з делегацією Світового Банку та Міжнародної фінансової корпорації (IFC). У фокусі розмови – прогрес спільних житлових проєктів та плани щодо подальшої реалізації. Акцент був зроблений на розвиток ринку доступного орендного житла, зокрема в контексті забезпечення оселями внутрішньо переміщених осіб.
“Ефективна житлова політика має будуватися на поєднанні різних інструментів підтримки громадян: оренда, субсидії, іпотека. Універсального рішення для всіх не існує. Саме синергія цих механізмів дозволить охопити всі категорії громадян, врахувати як їх фінансові можливості, так і потребу в стабільному житлі.
До прикладу, державна житлова політика в контексті розв'язання житлового питання для ВПО має враховувати соціальну та економічну різноманітність. Серед них — родини з дітьми, самотні літні люди, молодь, люди з інвалідністю, а також ті, хто має різні професійні, соціальні та економічні можливості. Кожен із них має власні життєві обставини, досвід, можливості до працевлаштування, потреби.
Внутрішньо переміщені особи мають різні потреби за своїми обставинами та потребами. Це громадяни України, яких війна змусила покинути місце свого постійного проживання, але які залишаються в межах країни, шукають стабільності та підтримки від держави. Тому ми маємо зробити все можливе, аби створити такі умови, за яких ці люди не будуть змушені повертатися на тимчасово окуповані території або виїжджати за кордон у пошуках безпеки та перспектив.
Сподіваємося на активну співпрацю зі Світовим Банком та IFC по цьому напрямку, особливо враховуючи наш успішних спільний досвід у впровадженні інших проєктів у житловій сфері”, – зазначила Наталія Козловська.
Так, за словами заступниці Міністра, розвиток механізму соціального житла є одним з важливих пріоритетів для Міністерства. Це житло, яке надається в оренду на вигідних умовах. Воно має стати інструментом підтримки як вразливих категорій громадян (особи з інвалідністю, багатодітні родини, люди похилого, ВПО), так і економічно активних громадян, рівень доходу яких не дозволяє самостійно розв'язати житлове питання на ринкових умовах.
Також передбачається можливість субсидування орендної плати, включно з повним покриттям витрат для тих, хто не в змозі її сплачувати. Наталія Козловська підкреслила, що наразі продовжується робота над концепцією законопроєкту “Про соціальне житло”.
Окремий фокус – це пріоритетна роль територіальних громад у реалізації житлової політики. Наталія Козловська наголосила, що саме громади мають відігравати ключову роль у формуванні комунального житлового фонду, управлінні ним та сприянні вирішенню житлового питання мешканців громади.
Наразі міжнародні партнери допомагають Україні проводити дослідження ефективності реалізованих програм. Зокрема відповідне дослідження з питань реалізації житлових програм для ВПО проводиться Світовим Банком. Міністерство очікує на його результати, щоб узагальнити пропозиції для запровадження комплексних рішень для ВПО.
Окремо під час зустрічі представники IFC окреслили для команди Міністерства результати дослідження щодо зелених та стійких матеріалів для відновлення України. Сторони обговорили потенціал використання та виробництва цих матеріалів в Україні, а також стан приведення нормативно-правової бази у відповідність до стандартів ЄС у секторі будівельних матеріалів.
Підписуйтеся на сторінки Міністерства розвитку громад та територій у соцмережах Facebook, Twitter, Telegram та WhatsApp