В Мінрозвитку обговорили реалізацію Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору
Заступниця Міністра розвитку громад та територій Наталія Козловська провела засідання, протягом якого було підсумовано роботу над Планом заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. У рамках обговорення презентовано основні результати впровадження заходів безбар’єрності у низці галузей протягом цього періоду.
“Сьогоднішній захід – це не лише підсумок, але й майданчик для визначення наступних кроків. Адже безбар’єрність – це не разова ініціатива, а довгострокова трансформація культури управління, проєктування і взаємодії. У пілотних містах України разом із місцевою владою ми починаємо розбудову та впровадження безбарʼєрних маршрутів в рамках реалізації флагманського проєкту “Рух без бар’єрів”. Минулого року 752 територіальні громади вже почали створення безбар’єрних маршрутів. Хочу загалом подякувати громадам за активну роботу, направлену на розбудову безбар’єрності. Протягом 2023-2024 років 931 громада утворила Місцеві ради безбар’єрності, а 706 громад включили питання безбар’єрності у свої програмні та стратегічні документи. Все це допомагає забезпечити сталу розбудову безперешкодного та сприятливого середовища для життя людей у цих громадах. Міністерство залишається надійним координатором і партнером громад у реалізації безбар’єрних рішень у просторі. Ми відкриті до співпраці, до ідей і проєктів, які відповідають сучасному баченню України як держави рівних можливостей”, – зазначила Наталія Козловська.
За два роки роботи Міністерство забезпечено реалізацію 45 заходів з безбар’єрності, з яких 30 – в галузі будівництва, 6 – в транспортній галузі, 8 – в туристичній галузі та один захід, направлений на покращення житлово-комунальних послуг.
Серед цих заходів:
оновлення нормативно-правової бази, що стосується проєктування, будівництва та реконструкції з урахуванням принципів універсального дизайну. Завдяки цьому принципи безбарʼєрності інтегруються до законодавства, а будівництво з їх урахуванням – стає обовʼязковим;
гармонізація національних будівельних норм із європейськими стандартами, що наближає нас до практик ЄС у сфері фізичної доступності. Це відкриває можливості до розбудови безбарʼєрного простору за кращими світовими практиками;
створення інструментів моніторингу, що допоможуть відстежувати реальний рівень безбар’єрності у населених пунктах;
підвищення спроможності громад щодо врахування інклюзивних підходів у плануванні та розвитку територій.
З метою оцінки реального стану доступності середовища для всіх груп населення продовжується здійснення моніторингу безбар’єрності. Моніторинг показує, що у багатьох громадах безбар’єрність знаходиться ще на стартовому етапі. Більш широке залучення громадян до процесу моніторингу допоможе краще ідентифікувати проблеми та шукати їм рішення.
Водночас моніторинг свідчить, що системна політика, підтримана нормативними та фінансовими інструментами, може дати конкретні результати.
Нормативно-правові зміни торкнулися багатьох напрямів – від доступності публічних будівель і транспортної інфраструктури до розробки цифрових сервісів, дружніх до всіх користувачів.
За 2 роки Мінрозвитку забезпечило прийняття 12 актів Кабінету Міністрів України, видало 7 власних наказів, оновило 5 Державних будівельних норм, 4 Національні стандарти, розробило та оприлюднило 6 методичних рекомендацій щодо створення безбар’єрного середовища.
Серед пріоритетів на наступний період – продовження нормативного оновлення, посилення міжвідомчої взаємодії, а також підтримка місцевих ініціатив, що сприяють безбар’єрності. При цьому Наталія Козловська підкреслила, що реальні зміни можливі лише за умови залучення всіх рівнів влади, бізнесу, громадянського суспільства та міжнародних партнерів.
Стратегія розвитку безбарʼєрного простору в Україні створена за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Підписуйтеся на сторінки Міністерства розвитку громад та територій у соцмережах Facebook, Twitter, Telegram та WhatsApp