Відбулося публічне обговорення “Інформаційна безпека власності в умовах воєнних викликів і кіберзагроз”
Заступниця Міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська взяла участь у публічному обговоренні “Інформаційна безпека власності в умовах воєнних викликів і кіберзагроз”. На меті події – популяризувати серед українців ідею оцифрування інформації про право власності на житло шляхом внесення відомостей, які містяться у паперових документах, до Державного реєстру речових прав (ДРРП).
Станом на сьогодні в Україні налічується близько 9,6 мільйона неверифікованих власників житла. Це люди, які не зареєстрували своє право власності на нерухомість у ДРРП. У випадках, коли така потреба виникає, відсутність підтвердженого права власності значно ускладнює доступ до отримання компенсацій, зокрема через державну програму єВідновлення.
“Для отримання компенсацій пошкоджене чи знищене майно має бути зареєстроване у ДРРП. Наразі у Реєстрі пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ) маємо понад 815 тисяч інформаційних повідомлень. Тільки близько 420 з них мають реєстраційний номер з ДРРП. Тобто 48,5% повідомлень, поданих громадянами, не містить такого номера. Так не має бути. Ми постійно наголошуємо – наявність підтвердженого права власності на житло є обов’язковою умовою участі у програмі компенсацій. Комісії, що працюють з даними стосовно майна і приймають рішення про виплату компенсацій, працюють безпосередньо з даними з РПЗМ та ДРРП. Відповідно, верифіковане право власності значно прискорює процес розгляду та опрацювання заяв про надання компенсацій. Тому ми активно закликаємо громадян реєструвати свою нерухомість у ДРРП. Це можна зробити у нотаріуса чи через ЦНАП. В умовах війни ми не можемо розраховувати тільки на фізичні носії інформації. Цифровізація документів про право власності допомагає нам не тільки вести актуальний облік житлового фонду, але й забезпечувати прозорість під час виплати компенсації і з рештою – всіх процесів відбудови”, – зазначила Наталія Козловська.
Протягом заходу, окрім публічного діалогу, відбувся воркшоп для представників органів місцевого самоврядування “Підтвердження права власності на нерухомість: що? як? навіщо?”. У рамках воркшопу було розглянуто ключові процедурні аспекти внесення інформації про речові права до ДРРП.
Під час відкритого діалогу було обговорено наступні питання:
кіберзахист і забезпечення сталої роботи українських реєстрів: уроки війни,
паперовий архів БТІ як основне джерело інформації про власність: чи є альтернативи?
процедура підтвердження права власності на житлову нерухомість: в очікуванні змін,
онлайн-реєстрація права власності: вікно можливостей,
адаптація сфери державної реєстрації до воєнних викликів: реалії та перспективи,
роль місцевих громад в інформуванні населення щодо важливості верифікації права власності.
Захід організовано громадською організацією “Поверни своє” у партнерстві з Міністерством юстиції України, Міністерством розвитку громад та територій України, проєктами Офісу Ради Європи в Україні “Посилення судових та позасудових засобів захисту прав осіб, постраждалих від війни в Україні” та “Сприяння розробці житлових рішень для осіб, постраждалих від війни в Україні”.
Проєкт “Поверни своє” розпочав свою роботу 1 грудня 2022 року, створивши інформаційну платформу для підтримки громадян, які втратили житло внаслідок військової агресії росії.
Підписуйтеся на сторінки Міністерства розвитку громад та територій у соцмережах Facebook, Twitter, Telegram та WhatsApp