Сайт в режимі тестування та наповнення
Стара версія сайту Дія

Результатами Програми відновлення України III скористаються майже 4 млн українців у 110 громадах, — Олексій Рябикін

07 квітня 2025

7 квітня відбулася пресконференція, на якій заступник Міністра розвитку громад та територій Олексій Рябикін оголосив результати відбору проєктів в межах третього етапу Програми відновлення України, що фінансується Європейським інвестиційним банком на суму 100 мільйонів євро.

В заході також взяли участь керівник Проєктного офісу DREAM Віктор Нестуля, голова Офісу Європейського інвестиційного банку в Україні Крістіна Мікулова та постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє. 

Заступник Міністра розвитку громад та територій України Олексій Рябикін повідомив, що у межах третього етапу Програми схвалено 131 проєкт на загальну суму 4,5 мільярда гривень.

“Цього разу ми впровадили абсолютно новий підхід до відбору проєктів. Ми створили експертну робочу групу, до складу якої увійшли представники Мінрозвитку, Мінфіну, МОЗ, МОН, асоціацій органів місцевого самоврядування, а також громадських і антикорупційних організацій. Кожна громада, яка подавала заявку, мала змогу виступити перед експертною групою, обґрунтувати мотивацію та важливість своїх проєктів. Це забезпечило відкритість, прозорість та професійність процесу відбору. Результатами Програми відновлення України III скористаються майже 4 мільйони українців у 110 громадах. Йдеться, зокрема, про додаткові 81 мегават електроенергії та щонайменше 189 квартир для внутрішньо переміщених осіб”, — зазначив Олексій Рябикін.

Він підкреслив, що до розгляду допускалася лише готова проєктно-кошторисна документація, що допомогло заощадити час та пришвидшити початок реалізації проєктів. Термін реалізації схвалених ініціатив становить до 18 місяців. Проєкти, пов’язані з енергетичною стійкістю, мають бути завершені до початку нового опалювального сезону — аби вже цієї зими громади були краще захищені енергетично.

Голова Регіонального представництва ЄІБ у справах країн Східної Європи Крістіна Мікулова зазначила, що попит на участь у програмі підтвердив високу зацікавленість громад у відновленні.

“Програми відновлення ЄІБ допомагають громадам по всій Україні відбудовуватись і рухатись уперед. Потужний відгук на заклик до участі у третьому етапі програми яскраво свідчить про величезну потребу в допомозі та про зацікавленість громад у відновленні критично важливих послуг. Разом із Представництвом ЄС, Міністерством розвитку громад та територій і за технічної підтримки ПРООН ми докладаємо зусиль, щоб забезпечити підтримку там, де вона потрібна найбільше — допомагаючи громадам відновити стабільність, зміцнити стійкість і відновити доступ до життєво важливих послуг”, — сказала Крістіна Мікулова.

У свою чергу Віктор Нестуля, керівник Проєктного офісу DREAM, підкреслив важливість цифрових інструментів у реалізації масштабної інвестиційної програми. 

“Спільно з Мінрозвитку та командою ЄІБ ми вперше використали систему DREAM для збору заявок, їх оцінки та розподілу коштів у межах кредиту міжнародних фінансових організацій. Це був відповідальний етап, і він пройшов успішно. Сьогодні будь-хто може зайти на публічний портал DREAM і за кілька кліків побачити кожну заявку, подану в межах ПВУ III: її складові, скільки людей отримає доступ до тієї чи іншої послуги, проєктно-кошторисну документацію, супровідні документи, закупівлі тощо. Це суттєво підвищує прозорість, підзвітність і довіру до процесу, а також ефективність реалізації програми”, — сказав Віктор Нестуля.

Він зазначив, що платформа вже стала частиною нового підходу до управління публічними інвестиціями: вона дозволяє супроводжувати повний життєвий цикл проєкту — від заявки до впровадження. Наступний крок — повна інтеграція DREAM у державну систему управління публічними інвестиціями.

Постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє підкреслив, що роль ПРООН у Програмі відновлення України виходить далеко за межі фінансування інфраструктурних рішень. Йдеться насамперед про посилення спроможності громад та зниження ризиків інвестування завдяки комплексній технічній підтримці.

“Роль ПРООН полягає в технічному забезпеченні та забезпеченні якості реалізації проєктів. Це означає, що ми зменшуємо інвестиційні ризики інвестиції на основі нагляду, фінансового моніторингу, антикорупційних заходів, а також аналізу зацікавлених сторін. ПРООН бере участь у залученні зацікавлених сторін до різноманітних ініціатив, а також допомогти у розбудові спроможності для застосування позик, а також у нагляді за реалізацією та моніторингом», — зазначив Яко Сільє.

Також він анонсував подальші кроки ПРООН: команда технічної допомоги ПРООН проведе другий скринінг, технічні візити на об’єкти, а також фіналізує свої висновки до кінця травня. Ці висновки будуть передані Мінрозвитку, ЄІБ та іншим залученим міністерствам.

Нагадаємо, 1 квітня завершився відбір проєктів у межах ПВУ III. Експертна робоча група схвалила 131 проєкт, який реалізовуватиметься у громадах у чотирьох ключових напрямах:

  • енергетична стійкість громад: 37 проєктів на 1,1 млрд грн;

  • модернізація інфраструктури водопостачання та водовідведення: 68 проєктів на 2,0 млрд грн;

  • реконструкція медичних закладів: 21 проєкт на 1,1 млрд грн; 

  • будівництво житла для внутрішньо переміщених осіб: 5 проєктів на 0,3 млрд грн. 

Третій етап Програми відновлення України фінансується у межах траншу А Європейського інвестиційного банку на суму 100 мільйонів євро. Уряд також ухвалив рішення про залучення додаткових 100 мільйонів євро для масштабування ініціативи. Новий відбір очікується вже цього року.


Підписуйтеся на сторінки Міністерства розвитку громад та територій у соцмережах FacebookTwitterTelegram та WhatsApp

Діяльність

Бізнесу

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux