Євроінтеграція, міжнародне співробітництво, туризм та енергоефективність у 2024: ключові результати та плани
У 2024 році Міністерство розвитку громад та територій приділяло особливу увагу питанням європейської інтеграції, роботі з міжнародними партерами відновлення, співробітництву громад, а також підвищенню енергетичної ефективності.
Про ключові досягнення та плани з цих напрямків розповідає перша заступниця Міністра розвитку громад та територій Альона Шкрум.
“На шляху до євроінтеграції – велика частина роботи щодня проходить по наближенню нашого законодавства до європейського. Міністерство провело пре-скринінг законодавства по важливих напрямках на відповідність вимогам ЄС.
Також цього року в пріоритеті було посилення й розвиток міжнародної співпраці – як на рівні урядів, так і на рівні громад і регіонів. Для нас дуже важливо, що з’явились нові партнерства між містами й регіонами України – та містами й регіонами іноземних країн, які тепер будуть співпрацювати по питаннях відновлення і багатьох інших проєктах.
Завдяки зусиллям команди Міністерства вдалося збільшити обсяги міжнародної підтримки: в цілому у 2024 році було залучено понад $1 млрд 115 млн на проєкти відновлення та розвитку.
У наступному році – будемо продовжувати співпрацювати з усіма міжнародними фінансовими організаціями у важливих для Міністерства напрямках: відновлення критичної інфраструктури, розподілена енергетика й енергоефективність, відновлення житла, закладів освіти та лікарень, будівництво укриттів, з акцентом на прифронтові громади.
Саме залучення міжнародної підтримки до проєктів відновлення і розвитку громад стане головною темою Конференції з відновлення України – Ukraine Recovery Conference, URC, яка відбудеться в липні 2025 року в Римі. Тут акцентуємо увагу на зміцненні спроможності та ролі громад і регіонів у процесі відбудови, розподілі фінансових ресурсів, реформ і вступу України до ЄС”, – зазначила Альона Шкрум.
Міжнародні відносини та євроінтеграція
У 2024 році було підписано 16 меморандумів про взаєморозуміння та наміри з іноземними партнерами. Представники Міністерства взяли участь у 7 засіданнях Міжурядових комісій, де обговорювалися питання торговельно-економічного співробітництва. Завдяки цим зустрічам вже реалізуються домовленості за їх результатами.
Крім того, розроблено плани заходів для 26 Міждержавних безпекових угод з країнами-партнерами. А також схвалено отримання грантів на транскордонні інфраструктурні проєкти, у рамках конкурсу Програми ЄС “Механізм “Сполучення Європи”: це 4 проєкти із загальною сумою гранту від ЄС близько 52 млн. євро.
Саме у 2024 році – уперше за 6 років – було проведено засідання Транспортного діалогу високого рівня Україна-ЄС, за результатами якого прискорено й поглиблено співробітництво з ЄС за всіма напрямками транспортної політики.
Міністерство розвитку – одне з небагатьох, яке зважилося на пре-скринінг – тобто адаптацію українського законодавства на відповідність вимогам Євросоюзу. Мова – саме про транспортний і логістичний напрями, які є ключовими для нас.
В цілому у 2024 році вдалось залучити $1 млрд 115 млн на проєкти відновлення та розвитку завдяки співпраці Мінрозвитку з міжнародними фінансовими організаціями та урядами держав-партнерів.
Співробітництво між громадами України й громадами інших держав
Протягом року було проведено 2 спільних засідання Наглядового Комітету з данською стороною, який допомагає координувати співпрацю між Миколаєвом, Миколаївською областю і Данією.
Також започатковані нові партнерства та співробітництва міст і регіонів України – з містами та регіонами Франції, Німеччини, Італії, Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, США, Албанії, Хорватії та Польщі. Ці співпраці сприятимуть розвитку й відбудові України.
Ключове завдання у 2025 році – проведення 4 Міжнародної конференції з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference, URC), яка відбудеться в липні 2025 року в Римі.
Центральною темою конференції буде відновлення територіальних громад і регіонів України. Тут особливо звертаємо увагу – на зміцненні спроможності й ролі громад і регіонів у процесі реалізації проєктів відбудови, розподілі фінансових ресурсів, реформ і вступу України до ЄС.
Також ключовою буде роль міжнародного партнерства та співпраця між українськими громадами і європейськими містами-побратимами.
Міжнародні проєкти та інвестиції, робота з донорськими платформами
Європейський інвестиційний банк
Проєкт “Енергоефективність громадських будівель в Україні” за підтримки Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) передбачає пільгове кредитування громад для реалізації проєктів з енергоефективності в будівлях соціального сектору: школи, лікарні, садки. Наразі опрацьовано 87 проєктів, запланованих до реалізації від 42 громад України, на загальну суму понад 3,8 млрд грн.
У 2025 році очікується початок реалізації проєктів з термомодернізації будівель в Україні.
У рамках Програми відновлення України було відібрано 157 громад, у яких будуть профінансовані роботи з відновлення соціальної та критичної інфраструктури на загальну суму 50 млн євро.
Затверджено для реалізації проєкти на 200 млн дол. для 12 громад у сфері теплопостачання, водопостачання й водовідведення, зовнішнього освітлення, поводження з побутовими відходами в рамках Програми розвитку муніципальної інфраструктури України.
Світовий банк
За підтримки Світового банку у 2024 році було продовжено дію Проєкту розвитку міської інфраструктури – 2. Це дозволить завершити роботи в 11 громадах по заміні систем водопостачання, водовідведення, переробки твердих відходів, придбанню високоякісного лабораторного обладнання та спецтранспорту на загальну суму у 326,6 млн дол.
Окрім цього, планується розширити компонент з екстреної допомоги підприємствам критичної інфраструктури прифронтових громад для закупівлі спеціалізованої техніки.
При цьому 226 580 громадян отримали доступ до більш якісних послуг завдяки проєкту Світового банку – Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України.
А в 7 громадах замінено та реконструйовано близько 105 км теплових мереж, збудовано 4 когенераційні та теплоелектростанції, змонтовано 62 котельні, встановлено 1046 ІТП. Загальна вартість проєкту складає 201,6 млн дол.
Енергоефективність
Для підтримки енергонезалежності ОСББ було подано 100 заявок на участь у програмі “ГрінДІМ”, загальна вартість поданих проєктів складає 146 млн грн, а очікувана сума грантів – 97 млн грн.
Більшість заявок по програмі “ГрінДІМ” передбачають встановлення сонячних електростанцій (СЕС). Загальна потужність СЕС, які планується встановити завдяки програмі, складає 2,8 МВт, очікуваний обсяг економії коштів за рахунок використання сонячної енергії складає 13,07 млн грн.
Працюватимемо над тим, щоб обсяги заявок у рамках програми значно збільшились у 2025 році.
Окрім цього, протягом 2024 року – Міністерство працювало на розробкою нового стандарту для енергоефективного будівництва в Україні – вимог до будівель НЗЕБ, де переважна частка енергії отримується з відновлювальних джерел. У 2025 році працюватимемо над залученням партнерів та донорів до підтримки будівництва таких будівель в Україні.
Сектор туризму й курортів
У 2024 році було створено й презентовано для більш ніж 200 територіальних громад України гайдлайн із базовими складовими стратегій у сфері туризму та ключовими показниками результативності – “Конструктор туристичних стратегій. Практичний інструмент для відновлення громад”.
Уже відбулось 5 навчань для представників громад із 20 областей, на яких вони вчилися створювати власні стратегії розвитку туризму, використовуючи спеціальний Конструктор туристичних стратегій.
У 2025 році буде проведено навчання для інших 4 областей, відповідно, таким чином буде охоплено всю Україну. Окрім цього, наразі триває розробка туристичних стратегій для 5 пілотних громад, які будуть представлені у 2025 році.
При Мінрозвитку було створено робочу групу, яка долучилась до розробки Концепції пілотного проєкту меморіалізації місць пам'яті російсько-української війни. Київською обласною військовою адміністрацією було створено проєкт “Київщина. Місця пам’яті”.
Крім того, було унормовано ведення Єдиного туристичного реєстру, що слугуватиме інформаційно-комунікаційною платформою для покращення туристичної інфраструктури.
Ключові задачі у 2025 році – розробка Стратегії розвитку туризму та курортів в Україні до 2030 року. А також створення в Україні стратегії єдиного маршруту місцями пам'яті.
Підписуйтеся на сторінки Міністерства розвитку громад та територій у соцмережах Facebook, Twitter, Telegram та WhatsApp