“Люди під час війни”: ключові тези панельної дискусії про згуртованість українців
У рамках Міжнародного форуму згуртованості відбулася панельна дискусія “Люди під час війни”. Обговорення було сконцентровано на тому, як в умовах війни згуртовувати людей, повертати їх додому та як українці разом здатні впливати на процеси відновлення України.
Учасниками панелі стали, Постійна Представниця Президента України в АР Крим Ольга Куришко, Народна депутатка України Таміла Ташева, Заступниця голови Представництва з питань захисту УВКБ ООН в Україні Ніна Майя Шрепфер, Заступниця Голови Представництва ЮНІСЕФ в Україні з програмної діяльності "Розвиток людського капіталу задля відновлення країни" Шаміза Абдулла, Харківський міський голова Ігор Терехов, Голова Юнаківської сільської ради (Сумська область) Олена Сіма та Голова громадської організації “Дронго-Плече Воїну” Дмитро Курилович (позивний “Дронго”).
Під час свого виступу Ольга Куришко розповіла про складнощі, з якими стикається держава у процесі повернення людей з тимчасово окупованого Криму. Вона наголосила, що на рівні держави розробка комплексного підходу до реінтеграції не тільки територій, але у першу чергу – своїх громадян. Окремий акцент Ольга Куришко зробила на реінтеграції саме дітей.
“Робота Представництва – унікальний досвід. Ми намагаємося допомагати людям вже понад 11 років, не маючи до них прямого доступу. Люди в Криму перебувають під постійним тиском з боку окупаційної адміністрації, потребують захисту та підтримки. Людиноцентричність – головний принцип нашої роботи.
Після деокупації нашим великим завданням на рівні держави буде правильно підійти до реінтеграції людей з Криму. При цьому маємо розуміти, що за роки на території півострова вже виросло покоління, яке знало його тільки окупованим. Це виклик, з яким ми працюємо вже зараз. Зокрема ми робимо це через освіту, розповідаючи людям про Крим, розвиваючи та розширюючи знання про півострів. Це і про збереження традицій Криму та розвінчання фейків. Навіть на своїй території ми маємо виховувати дітей та молодь, які будуть знати правду про Крим, для того, щоб у майбутньому, після деокупації, ми могли протидіяти дезінформації та пам’ятати справжню його історію“, – зазначила Постійна Представниця Президента України в АР Крим.
Ольга Куришко також розповіла, що за минулий рік Представництво отримало понад 3 тисячі звернень від громадян, які хочуть виїхати з Криму до України чи потребують іншої допомоги. При цьому, розглядаються всі звернення людей, навіть якщо вони не мають оформлених українських документів або термін їх дії сплив.
Таміла Ташева підтримала тези Ольги Куришко. Вона додала, що Україна має продовжувати створювати умови для дітей з Криму саме у тій частині, де йдеться про вступ до українських навчальних закладів. На її думку, це є невіддільною частиною їх реінтеграції.
Своєю чергою Ігор Терехов зазначив, що попри те, що Харків знаходиться на лінії фронту, місто продовжує жити і в першу чергу саме завдяки харків'янам. Також він підкреслив, що міська влада робить зі свого боку все можливе, щоб підтримувати жителів міста.
“Коли мене питають, що змінилося у Харкові під час війни, я кажу, що люди стали чутливішими одне до одного. Вони підтримують одне одного, розуміють проблеми та намагаються допомагати. І це надзвичайно важливо, адже місто це люди. Вони під час війни – головне.
Ми бачили, коли почалося повномасштабне вторгнння, що багато хто виїжджав. Однак тепер ми спостерігаємо як люди повертаються. І вони будуть повертатися. Наше завдання – попри все створювати для цього умови. Адже коли люди бачать, що місто навіть в умовах війни живе – вони і будуть хотіти там залишатися.
Кожен зараз на своєму місті має робити свою справу – допомагати людям. Нам необхідно робити так, щоб люди жили в гідних умовах навіть попри те що війна продовжується“, – наголосив Харківський міський голова.
Дмитро Курилович, взявши слово, зазначив, що згуртованість людей в умовах війни має бути спрямована на підтримку тих, хто повертається з фронту.
“Будучи на фронті я отримав важкі поранення, і я як ніхто знаю, що це таке – повертатися, не знаючи, що тебе чекає. Адаптуватися до нормального життя дуже складно. Як фізично, так і психологічно. Не всюди в громадах поки що є центри підтримки військових.
Водночас це завдання не тільки держави чи органів місцевого самоврядування – створювати умови для відновлення військових. Це також завдання і всього нашого суспільства – згуртуватися та допомогти, зрозуміти, підтримати. Це надзвичайно важливо, щоб у нас було усвідомлення того, що це наша колективна відповідальність“, – сказав Дмитро Курилович.
Міжнародні партнери своєю чергою також підкреслили те, що саме люди сьогодні забезпечують стійкість України.
“Інвестиції у найважливіший ресурс України — дітей, підлітків і молодь — мають украй важливе значення для сталого соціального й економічного відновлення. В основі громад — сім’ї, і ми повинні підтримувати місцеві органи влади, усіх партнерів і зацікавлені сторони, щоби здійснювалися інвестиції у надання якісних послуг, які необхідних сім’ям для забезпечення благополуччя дітей та успішного зростання кожної дитини – як сьогодні, так і в майбутньому”, — зазначила Заступниця Голови Представництва ЮНІСЕФ в Україні Шаміза Абдулла.
Захід організовано Міністерством розвитку громад та територій України спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН), за фінансової підтримки Уряду Японії.
Підписуйтеся на сторінки Міністерства розвитку громад та територій у соцмережах Facebook, Twitter, Telegram та WhatsApp