Відновлення через згуртованість: як міжнародні партнери допомагають Україні
16 квітня в рамках “Міжнародного форуму згуртованості – творимо майбутнє” відбулась панельна дискусія “Міжнародний та національний досвід у відновленні та залученні інвестицій”.
Під час обговорення учасники розглянули питання міжнародної співпраці, залучення досвіду іноземних країн до відбудови, а також ознайомилися з практичними кроками, які вже зараз реалізуються в Україні.
Важливим елементом у відновленні України є проведення реформ, вважає керівник Офісу звʼязку ОЕСР з Україною Міхал Фаленчик.
“Попри складні умови, треба рухатись вперед з реформами. І саме для цього наша організація працює з 2023 року разом з Урядом України в рамках чотирирічної програми з підтримки реформ. Вона дуже розлога, але хотів би звернути увагу на два моменти: підтримку регіонального розвитку та інвестиційну політику. І для нас вкрай важливо, щоб реформи не були основною метою. Варто також оцінювати ефекти, які ці реформи дають. І якщо Уряд буде бачити, що реформи не до кінця виправдовують очікувань, то буде змога зрозуміти причини”, – наголосив Міхал Фаленчик.
Директор Програми співробітництва Посольства Швейцарії в Україні Жан-Люк Бернасконі також підкреслив на важливості довгострокового планування у процесі міжнародної співпраці.
“У 2022 році я мав нагоду очолити гуманітарну місію з допомоги Україні. І одним із її завдань було зробити зв’язок більш довгостроковим. Це вимагає енергії, але це дуже важливо. І ця довгостроковість стосується не лише намірів, а й організації процесів та фінансових можливостей. Наприклад, коли ми надали обладнання для водоканалу в Харкові для забезпечення електроенергією, то ми одразу почали думати: “Як мати більш ефективне використання енергії навіть після надання цієї допомоги?”. Впевнений, що цей процес можливий і він точно важливий”, – вважає Жан-Люк Бернасконі.
Відновлення після руйнівних подій – виклик, з яким стикаються різні країни. В Україні – це наслідки повномасштабної війни, в Японії – природні катастрофи.
Досвідом відбудови в Японії поділився директор з міжнародного розвитку та інжинірингу у сфері інфраструктури Міністерства землі, інфраструктури, транспорту та туризму Японії Кенічіро Тачі. Він також звернув увагу на те, що відбудова України має дуже важливий елемент – незламність та єдність всіх громадян.
“Я був в Україні в березні минулого року і був свідком того, як розвивається українська економіка, інновації. А також побачив стійкість людей, які намагаються продовжувати своє повсякденне життя. Хоча перебувають у дуже важких умовах. Тому ця сила і стійкість приносить Україні міжнародну підтримку та інвестиції. Зараз ми також намагаємось залучити приватний сектор Японії до процесу будівництва в Україні. Наше Міністерство навіть платформу Jupiter”, – поділився досвідом Кенічіро Тачі.
Розгортаються в Україні і нові ініціативи. Наприклад, Бельгійське державне агентство з питань розвитку Enabel. Директор Enabel в Україні Дірк Депре зазначив, що агентство працює лише з липня минулого року. І, попри хвилювання щодо розвитку ініціатив в Україні, зараз вже є успішні приклади. Серед них — чотирирічна програма з підтримки відновлення громад.
“Деякі люди казали мені, що всі ініціативи цілком можливі, особливо в країні, у якій триває війна. І все сталося. Зокрема, і тому, що в Україні є багато інструментів, є багато ресурсів. Зараз нам вдалося виділити 20 мільйонів на будівництво, генератори та підтримку систем опалення. Проте, є ще один важливий момент — спілкування із зацікавленими сторонами на національному, регіональному та місцевому рівнях. І це те, що ми точно будемо робити”, — підкреслив Дірк Депре.
Значну допомогу міжнародні партнери готові надати і у сфері експертної підтримки. Директор Офісу польсько-українського розвитку Міністерства фондів розвитку та регіональної політики Республіки Польща Марцін Хрусцель зазначив, що Польща готова поділитися досвідом реального управління політикою згуртованості Європейського Союзу. Це допоможе у процесі євроінтеграції України.
“Україна добре працює для досягнення мети щодо вступу до ЄС. І польське головування в Раді Європи також підтримує цей процес. Ми хочемо, щоб Україна стала членом ЄС. Звичайно, це вимагає досить жорстких переговорів, тому що Україна є великою країною з величезними ринками. І політика згуртованості є одним з найважливіших для нас інструментів у цьому процесі, який принесе багато позитивних зрушень для України як члена ЄС”, — підкреслив Марцін Хрущель.
Про успішні практики співпраці громад з міжнародними партнерами розповів міський голова Львова Андрій Садовий. Наразі в місті реалізується низка проєктів з реабілітації військовий, підтримки ВПО, медицини, транспорту та безбарʼєрності.
“У співпраці з міжнародними колегами тримати слово — це принципова річ. Бо іноді вони можуть не зрозуміти, як це ми говорили про одне, а вийшло зовсім інше. Тому дуже важливо спільно знаходити рішення і грамотно впроваджувати їх. Уже зараз ми маємо чіткі точки розвитку Львова: підтримка ветеранів, освіта, культура, міжнародна співпраця і якісне врядування. І, спільно з партнерами з Великої Британії, Німеччини, Польщі та багатьох інших країн ми робимо так, щоб наші проєкти ставали реальними”, — наголосив Андрій Садовий.
За словами заступниці керівника відділу сталого розвитку Програми “U-LEAD з Європою” Марʼяни Семенишин, важливим елементом відбудови в Україні є залучення громад.
“Лише сильні люди можуть делегувати повноваження у часі війни. І тільки хоробрі лідери та лідерки підхоплюють цю естафету на місцях. Для підтримки таких людей U-LEAD запровадив перший в Україні муніципальний інструмент підготовки проєктів. З 2022 року Програма допомогла 20 громадам України підготувати 25 проєктів з відбудови на майже 150 млн євро. Але потреба є не лише у відновленні, але й у паралельних змінах та реформах, які є частиною євроінтеграційного шляху України. Тому щиро раджу громадам не боятися готувати комплексні проєкти з відбудови, формувати мультисекторальні команди і вкладатися в освіту посадовців на місцевому рівні. Це дозволить громадам бути спроможними у відбудові і розвитку”, – підкреслила Марʼяна Семенишин.
На думку заступника Постійного представника ПРООН в Україні Христофороса Політіса, стале відновлення буде значно успішнішим, якщо громади будуть сильними і стійкими.
“У ПРООН ми підтримуємо українські муніципалітети у розбудові їхньої спроможності до стратегічного планування, прозорого управління інвестиціями та ефективної взаємодії з партнерами. Завдяки навчальним програмам, цифровим інструментам і розвитку міжмуніципального співробітництва ми допомагаємо громадам стати активними учасниками процесів відновлення та розвитку. Демократичне врядування, засноване на прозорості, підзвітності та участі громадян, є ключовим для ефективного використання ресурсів і формує основу довіри як всередині країни, так і серед міжнародних партнерів”, – підкреслив Христофорос Політіс.
Захід організовано Міністерством розвитку громад та територій України спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН), за фінансової підтримки Уряду Японії.
Підписуйтеся на сторінки Міністерства розвитку громад та територій у соцмережах Facebook, Twitter, Telegram та WhatsApp