Пліч-о-Пліч для підтримки і взаємодії громад: основні тези панельної дискусії
16 квітня в рамках “Міжнародного форуму згуртованості – творимо майбутнє” одна із панелей була присвячена проєкту “Пліч-о-Пліч: Згуртовані громади” та ролі українських громад у стійкості країни.
Проєкт уже об’єднав 450 громад з різних регіонів, які спільно реалізують конкретні відбудовчі ініціативи. Детальніше розповіла Керівниця проєкту “Пліч-о-Пліч: Згуртовані громади” Марʼяна Томин.
“Проєкт розпочався з деокупації Херсонщини, з підтримки регіону. Тоді 15 регіонів України об'єдналися у відновленні 26 громад Херсонської області. Разом із тиловими громадами ми відновлювали школи, садочки, об'єкти різної інфраструктури і житлові об'єкти. Вже в грудні 2024 року це знайшло своє продовження у проєкті “Пліч-о-пліч: Згуртовані громади”. Проєкт масштабується, і відбувається це завдяки самим представникам громад, які пізнають один одного, знайомляться з досвідом і відчувають те, що переживають прифронтові громади під час війни”, – зазначила Марʼяна Томин.
Однією з пар громад, які утворилися в рамках проєкту, стали Запоріжжя та Чернівці. Громади співпрацюють з січня 2025 року. Виконуюча обовʼязки міського голови Запоріжжя Регіна Харченко зазначила, що взаємодія між містами дозволяє не лише обʼєднувати регіони, але й кожного мешканця громад.
“Коли ми лише починали співпрацю з Чернівцями, то організували поїздку до наших партнерів. Тоді ми зʼясували пріоритетні напрямки співпраці, які є цікавими для наших громад. І це не лише про будівництво чи вдосконалення. Але й про людський капітал, який є найціннішим для нас. Такі проєкти, як “Пліч-о-пліч”, дають можливість рятувати людські долі, давати більше можливостей дітям, молоді, людям старшого віку. Усе для того, щоб підтримувати людей навіть у складний воєнний час”, – вважає Регіна Харченко.
Міський голова Чернівців Роман Клічук також зазначив, що співпраця громад в рамках проєкту – це про практичні кроки, а не формалізовані процеси.
“Із самого початку нашої взаємодії ми з партнерами вирішили, що це не має бути просто співпраця на папері. Зараз кожен день у нас починається з того, що ми обговорюємо спільні проєкти, шляхи допомоги і підтримки Запоріжжя. Водночас ми маємо чому навчитися у наших партнерів. Уже можемо казати про низку реалізованих заходів: фестивалі, змагання. І вже маємо бачення нашої взаємодії до кінця цього року”, – підкреслив міський голова Чернівців.
Не менш важливою в часі війни для громад є підтримка міжнародної спільноти. Наприклад, Житомирщина налагоджує співпрацю із світовою спільнотою для ліквідації наслідків ворожих атак. Наразі область підтримують такі країни як Естонія, США, Велика Британія, Чехія та багато інших.
Крім того, Житомирська область долучається до проєктів підтримки прифронтових громад і активно бере участь у проєкті “Пліч-о-Пліч: Згуртовані громади”.
“Житомирська область надає допомогу для 9 регіонів нашої держави. Ми прекрасно розуміємо, що Запоріжжю, Донеччині, Харківщині, Миколаївщині та іншим регіонами, які потерпають від ворога, потрібна наша допомога. Уже зараз ми маємо 19 підписаних угод про співпрацю в рамках проєкту. І сьогодні, у рамках цього форуму, буде підписано 20-тий меморандум. Усе для того, щоб підтримувати громади і творити спільне майбутнє нашої України”, – зазначив начальник Житомирської ОВА Віталій Бунечко.
Як зазначив міський голова Вознесенська Євгеній Величко, прифронтові громади дійсно відчувають підтримку і сприяння від громад з різних регіонів України. Крім того, значну підтримку населені пункти Миколаївщини отримують від міжнародної спільноти.
“Коли партнери заходять до громади, то вони не просто питають про потреби. Їх підхід полягає в тому, щоб заглибитися у проблематику, зрозуміти суть потреб. Саме завдяки нашим партнерам і тісній співпраці з ними ми отримуємо ресурси на проєкти з інфраструктури, надання комунальних послуг, медицини та багато інших. Це все свідчить про спільний розвиток між громадами та іншими країнами в цей важкий час”, – підкреслив Євгеній Величко.
Про досвід співпраці з Вознесенськом також розповів муніципальний директор комуни Ікаст-Бранде, що в Данії, Флеммінг Сторгаард. За його словами, міста схожі не лише економічно, але й культурно. Це дозволило формувати більш міцну співпрацю, яка будується на міжособистісній взаємодії.
“Наша співпраця – це не просто формальність чи символічне партнерство. Це живе зобов’язання, коли обидва партнери витрачають ресурси та мають бажання внести реальні зміни. Ми не просто говоримо про свою підтримку, а робимо її. Кожного разу, коли ми зустрічаємося, ми відчуваємо справжню зацікавленість у розвитку нашого партнерства та навчанні одне в одного. І ми повинні продовжувати наші зусилля, зміцнювати наше співробітництво та забезпечувати реальні результати наших проєктів”, – підкреслив Флеммінг Сторгаард.
Своєю чергою Латвія надає зараз значну допомогу Чернігову. Як зазначила заступниця голови місії з питань реформ і відновлення Посольства Латвійської Республіки в Україні Мадара Сіліня, співпраця з містом тривала і до початку повномасштабного вторгнення, а наразі вона лише зміцнюється.
“Ми були в Чернігові понад 25 разів. Це дійсно про дружбу і про співпрацю. Ми розуміємо, що є для України тим самим дружнім плечем, яке треба підставити у складні часи. Разом з нами також в регіоні працюють Франція, Бельгія. Спільно ми робимо роботу з дня у день, щоб координувати роботу, допомагати на місцевому рівні і сприяти тому, щоб країна, яка готується до вступу в ЄС та веде війну з ворогом, могла бути стійкою і піклуватися про свій народ”, – вважає Мадара Сіліня.
Значну допомогу Україні також надає італійський муніципалітет Пертузіо. За словами заступника мера Антоніо Кресто, починаючи з 26 лютого 2022 року муніципалітет здійснює системну роботу з підтримки України.
“Зараз відбувається 60 місія до України. Ми передали позашляховики, машини швидкої допомоги, фургони і навіть шкільний автобус, який я особисто передав Краснокутській громаді на Харківщині. Це лише невеликий підсумок того, що ми робимо і будемо робити для України. Але те, про що цифри не можуть сказати, то це про посмішки, обійми та емоції, які завжди є з нами під час візитів. Україна – це не просто країна, яка зазнала вторгнення окупантів. Це двері в Європу. І хотілось би, щоб вже якомога швидше настав справедливий мир для всієї країни”, – підкреслив Антоніо Кресто.
Захід організовано Міністерством розвитку громад та територій України спільно з Програмою розвитку ООН (ПРООН), за фінансової підтримки Уряду Японії.
Підписуйтеся на сторінки Міністерства розвитку громад та територій у соцмережах Facebook, Twitter, Telegram та WhatsApp